Instalater kućnih instalacija (JMO)

U školskoj godini 2023./2024. Srednja škola Ivanec upisuje 8 učenika za smjer instalater kućnih instalacija (JMO). Trogodišnje zanimanje koje objedinjuje tri instalaterska zanimanja: instalater grijanja i klimatizacije, vodoinstalater i plinoinstalater, što će omogućiti učeniku širi spektar znanja i vještina u struci. Instalater kućnih instalacija ugrađuje, sastavlja i održava instalacije i uređaje centralnog grijanja, klimatizacije, vodovoda, plinske instalacije i trošila, a u izbornoj nastavi usvaja znanja o instalaciji fotonaponskih ćelija i solarnih kolektora. Sve to znači da će usvojiti stručne kompetencije za samostalno i odgovorno djelovanje na radnom mjestu, a mogućnosti zapošljavanja znatno se proširuju.

Programi za zanimanja u obrtništvu sastoje se od općeobrazovnog dijela i stručnog dijela (programa naukovanja). Praktična nastava izvodi se jedan dan u školskog radionici, a dva dana kod licenciranih obrtnika ili u poduzećima. U školi postoji odlično opremljen praktikum za instalatere kućnih instalacija.

Nakon uspješno završenog trećeg razreda školovanja i naukovanja učenici polažu pomoćnički i završni ispit, a nakon tri godine rada u struci, nakon majstorskog ispita, mogu otvoriti vlastiti obrt.

iki1

Što se tiče kriterija upisa, kod smjera instalater kućnih instalacija boduju se zaključne ocjene u posljednja dva razreda osnovnog obrazovanja iz nastavnih predmeta:

1. Hrvatski jezik

2. Matematika

3. prvi strani jezik

Uz navedene predmetne ocjene, boduje se i opći uspjeh 5., 6., 7. i 8. razreda (prosjeci svih zaključnih ocjena svih nastavnih predmeta na dvije decimale).

Na taj način moguće je ostvariti maksimalno 50 bodova. Za stjecanje dodatnih bodova (športska i druga natjecanja, itd.) pogledajte u Pravilnik o elementima i kriterijima (Upisi - Općenito). Za upis u smjer instalater kućnih instalacija neće se određivati bodovni prag.

Nakon utvrđene ljestvice poretka kandidata za upis, kadnidati su dužni prilikom upisa dostaviti školi sklopljen:

• ugovor o naukovanju s licenciranim obrtnikom  (UT-XI-4-123/UN) u 4 primjerka
  • liječničku svjedodžbu Medicine rada
  • Upisnicu - ukoliko neki kandidat nije u mogućnosti ispisati upisnicu kod kuće, dobit će upisnicu u školi, međutim, tada kandidat mora doći s roditeljem/starateljem zbog potpisivanja iste
  • Obrazac za odabir izbornih predmeta, stranih jezika i dodatnih aktivnosti (u privitku na dnu stranice) - ukoliko neki kandidat nije u mogućnosti ispisati obrazac kod kuće, dobit će ga u školi, međutim, tada kandidat mora doći s roditeljem/starateljem zbog potpisivanja isto
  • Ako učenik želi mijenjati prvi strani jezik koji je odabran u sustavu, mora svjedodžbama dokazati da je učio taj jezik barem 4 godine

Prema zakonskim propisima učenici su obavezni prije upisa u prvi razred srednje škole za obrtnička zanimanja pristupiti liječničkom pregledu specijaliste medicine rada, radi utvrđivanja zdravstvene sposobnosti.

Liječnički pregled se obavlja u DZ Varaždinske županije - Ispostava u Ivancu - "Specijalistička ordinacija medicine rada Dragutin Rogina" (drugi kat desno), u radne dane ambulante počevši od završetka školske godine. Predbilježbe za liječnički pregled primaju se svakog radnog dana od 11 sati na telefon 784-233. Mole se roditelji i učenici da se pravovremeno prijave i obave pregled jer se u terminu od 17.7. do 4.8. isti neće moći obaviti. Troškove pregleda za obrtnička zanimanja snose učenici. Obavijest o liječničkom pregledu se nalazi na dnu stranice u privitku.

Kandidat koji u trenutku upisa nije u mogućnosti dostaviti liječničku svjedodžbu medicine rada, pri upisu dostavlja potvrdu liječnika školske medicine, a liječničku svjedodžbu medicine rada dostavlja najkasnije do 30. rujna tekuće školske godine (učenicima preporučujemo da što prije pristupe liječničkom pregledu specijaliste medicine rada).

Također, kandidat koji u trenutku upisa nije u mogućnosti dostaviti sklopljen ugovor o naukovanju s licenciranim obrtrnikom, isti mora dostaviti najkasnije do 30. rujna tekuće školske godine. U privitku donosimo popis licenciranih radionica koji je obavezan za zanimanje Instalater kućnih instalacija.

ugovor o naukovanju  Scan4

Nakon što kandidat potvrdi svoj upis vlastoručnim potpisom i potpisom roditelja/skrbnika, upisnicu može dostaviti osobno ili elektroničkim putem na mail Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.  (u prijavnom mailu je obavezno navesti kontakt broj mobitela roditelja i učenika).

Datumi zaprimanja upisnica i dokumenata koji su uvjet za upis u ljetnom upisnom roku ako se upisnica i ostali dokumenti dostavljaju osobno ili elektroničkim putem:

11.7.2023. (utorak) - od 08:00 do 14:00 sati

12.7.2023. (srijeda) - od 08:00 do 14:00 sati

13.7.2023. (četvrtak) - od 08:00 do 14:00 sati

U slučaju dostave dokumentacije elektroničkim putem, u privitku se nalazi i obrazac za odabir izbornih predmeta, stranih jezika i dodatnih aktivnosti kojega je također potrebno popuniti i dostaviti elektroničkim putem.

Ukoliko neki kandidat nije u mogućnosti ispisati upisnicu kod kuće, dobit će upisnicu u školi, međutim, tada kandidat mora doći s roditeljem/starateljem zbog potpisivanja iste.

Detalje oko izračuna bodova i sve ostale informacije o upisima možete vidjeti i na stranici Upisi u srednju.

Kalkulatoru bodova za upis učenika u srednju školu možete pristupiti ovdje.

U nastavku donosimo nastavni plan i program za sva tri razreda smjera instalater kućnih instalacija:

iki program