Sudjelujemo u Statističkoj olimpijadi

22.02.2018.  -  Napisala  Iskra Petak

Uz brojna školska natjecanja, naši su se učenici uključili i u Europsko statističko natjecanje (ESC), odnosno Statističku olimpijadu.

ESC je natjecanje u organizaciji Eurostata i brojnih europskih nacionalnih statističkih ureda sa svrhom promicanja statističke pismenosti među srednjoškolcima. Statistička olimpijada pokazat će koliko su srednjoškolci upoznati sa statističkim pojmovima i izračunima, koliko je statistika zastupljena u srednjim školama, ponajprije u nastavnom predmetu Matematika, kolike su mogućnosti stvarne primjene stečenoga statističkog znanja, ali i koliko se srednjoškolci snalaze pri pretraživanju raspoloživih statističkih podataka te koliko ih stvarno razumiju. Budući da u našoj školi imamo razvijen fakultativni predmet Statistika kojeg predaje prof. Marica Dolenec-Jurinić, našim učenicima nije preostalo ništa drugo nego da pokažu svoje znanje i interes i priključe se natjecanju. Statistička olimpijada, kao i svaka olimpijada, trebala bi potaknuti učenike i njihove mentore na timski rad i suradnju u ostvarivanju zajedničkih ciljeva na putu prema uspjehu.

Natjecanje se sastoji od dvije faze − nacionalne i europske, koje će se održati tijekom tekuće školske godine. Finalistima obje kategorije nacionalne faze natjecanja omogućit će se sudjelovanje u europskoj fazi natjecanja, gdje će svoje snage moći odmjeriti s europskim kolegama. Nacionalna faze odvijat će se na hrvatskome, dok će za europsku fazu natjecanja biti potrebno poznavanje engleskog jezika.

Prvi krug natjecanja trajao je od 29. siječnja do 12. veljače 2018., a drugi krug natjecanja traje od 15. veljače do 8. ožujka 2018. U drugi krug su ušle dvije skupine naših učenika: skupina pod imenom Karamela koju čine Veronika Žunar, Teodora Peček i Karmela Ernečić te skupina pod imenom I-Nosorozi u kojoj su Luka Friščić, David Paska i Hrvoje Smontara. Nadamo se da će i ovaj krug natjecanja za njih biti uspješan!