Napomena

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/589

Završeno sudjelovanje u projektu Polarni san

29.01.2018.  -  Napisala  Iskra Petak

Od 27.11.2017. do 26.1.2018. godine trajao je projekt Polarni san za ukupno sto hrvatskih škola koje su se željele uključiti i pratiti Davora Rostuhara na njegovom istoimenom putovanju. Davor je uspio u samo 48 dana sam, bez ičije pomoći, pješice stići do samog Južnog pola i time je postao 24 čovjek u povijesti koji je uspješno izveo ekspediciju na Južni pol. Naravno, da je tim poduhvatom uspješno ostvario i prvu hrvatsku ekspediciju na Južni pol!

Svojim putovanjem života, želio je osvijestiti problem klimatskih promjena koje su nepovratno uzele maha na svakom komadiću Zemlje pa tako i na samom Južnom polu koji se polako otapa. U tekstovima koji su se kroz 6 tjedana trajanja projekta objavljivali na stranicama njegovog Kluba za ekspedicionizam i kulturu, Davor je opisivao polarne krajeve, autohtone narode Arktika, životinjski svijet Arktika i Antarktike, dosadašnje polarne ekspedicije... Na tim zanimljvim i živopisnim tekstovima, učenici su radili punih 6 tjedana, svaki tjedan na jednom tekstu te odgovarali na pitanja iz kviza te se time borili za što bolji uspjeh škole. Zahvaljujući njima i trudu njihovih profesorica koje su ih potaknule na sudjelovanje (prof. Dubravka Kutnjak, Biserka Štrlek, Valentina Vrbec i Petra Svetec), Škola je po broju bodova uvijek bila u samom vrhu.

Uz sudjelovanje u kvizu, mnogi su se učenici uključili i u jedan od ponuđenih izazova koji također ukazuju na problem klimatskih promjena. Tako su se učenici smjera Stolar s prof. Ivanom Kostovom uključili u eko izazov i napravili komposter u koji se odlaže bio otpad iz škole, a kompost će poslužiti za sadnju biljaka u školi i oko nje. Učenici smjera Ekonomist i Opća gimnazija marljivo su grabljali lišće i punili komposter te i dalje vode brigu o pravilnom zbrinjavanju bio otpada. Volonterska grupa je s prof. Ivančicom Harjač organizirala sakupljanje muške odjeće koja će se donirati štićenicima Odgojnog doma Ivanec. Na taj će se način, uz humanitarnu notu, ispuniti izazov dobrote, a odjeća se ujedno i ekološki prihvatljivo zbrinula čime smo osvjestili i problem klimatskih promjena. Izazov iz područja umjetnosti uspješno je ispunila Likovna grupa vođena prof. Jasminkom Vujasinović. Oni su od plastičnih boca napravili prekrasnu maketu Antarktike na kojoj su označili pješačku rutu po kojoj je Davor stigao do Južnog pola te označili mjesto na kojem se od sada vijori i hrvatska zastava!

Uskoro će Davor odabrati 50 škola kojima će doći predstaviti svoj projekt, novu knjigu Polarni san  te dvogodišnje polarne pripreme za prvu hrvatsku ekspediciju na Juži pol. Nadamo se da smo našim zalaganjem, entuzijazmom i kreativnošću uspjeli pokazati da smo među onima koji bi doista željeli čuti iskustva i nevjerojatne priče jednog avanturista kojemu je samo nebo granica!

I na kraju, velika zahvala svim učenicima i nastavnicima koji su na bilo koji način sudjelovali i doprinijeli uspješnom ostvarenju projekta Polarni san!

Iskra Petak, voditeljica projekta Polarni san za Srednju školu Ivanec

{gallery}589{/gallery}