Vježbenička tvrtka obilježila Svjetski dan štednje

03.11.2017.  -  Napisala  Iskra Petak

Vježbenička tvrtka Pseće radosti d.o.o. Srednje škole Ivanec obilježila je Svjetski dan štednje, 31.10.2017. godine. Tvrtka se bavi prodajom pseće opreme, posluje od 2015. godine te ima 10 zaposlenika koji su učenici 4.E2 razreda. Učenici iz različitih predmeta uče o štednji: Bankarstvo i osiguranje, Vježbenička tvrtka, Poduzetništvo, Društveno odgovorno poslovanje itd. Bez obzira da li se štedi u bankama ili kod kuće, važnost štednje uvijek treba naglašavati kao zdravu naviku budućih financijskih pismenih građana. Štedjeti možemo u manje i više rizičnim oblicima poput oročene štednje, životnog osiguranja s obilježjem štednje, kupovinom dionica, obveznica i dr. vrijednosnih papira, ulaganjem u investicijske fondove itd.

Razmišljanje Erike Mežnarić, učenice 4.E2 razreda:

"Kada sam ja u pitanju mogu reći da sam od malih nogu naučena od svoje bake da novac koji sam dobila stavljam na posebno mjesto i čuvam te samo dodajem s vremenom. Tako stječem osjećaj zahvalnosti i učim cijeniti stvari za koje je bilo potrebno ponekad i duže vrijeme da dobijem što sam negdje ugledala ili želim već duže vrijeme, dakle trebam se za to potruditi. Odrastanjem nisam izgubila naviku štednje kod kuće, ali određene svote koje redovito dobivam odlaze na moj žiroračun koji sam zajedno sa roditeljima otvorila i tako ponovo štedim, za budućnost. Moje mišljenje o štednji je da bi svatko trebao štedjeti. Nikada ne znamo što se može dogoditi, što ćemo poželjeti, a i za što će nam možda trebati veći iznos novca. Štednja nam pomaže da naučimo koje su bitne, a koje nebitne stvari kod potrošnje te si smanjimo rizik u tim situacijama. Ne trebamo uvijek uzimati kredite za veće financijske izdatke nego dio ili cijeli iznos možemo i samostalno uštedjeti.“

Nastavnica: Valentina Šantalab, dipl.oec.