Centar izvrsnosti za nove tehnologije

18.09.2017.  -  Napisala  Iskra Petak

Centar izvrsnosti za nove tehnologije (CENT) sa sjedištem u Elektrostrojarkoj školi u Varaždinu započinje s radom te se prijave zaintereiranih učenika zaprimaju do 27. rujna voditelju CENT-a na e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. , a podaci koji su potrebni tijekom prijave su: ime i prezime, OIB učenika, kontakt e-mail i telefon, naziv škole i razred.

Planirani početak rada CENT-a je 21. listopada 2017. godine, a završetak rada u ožujku 2018. godine. Svrha Centra je pružiti učenicima potrebno znanje za daljnje školovanje i rad. CENT nudi inovativan prilagođen program koji će omogućiti podizanje razine znanja iz područja novih tehnologija te time odgovoriti na zahtjeve koje trend svjetskog razvoja postavlja pred nas.

Područja iz kojih se izvodi edukacija u okviru CENT-a su sljedeća:
1. Obnovljivi izvori energije – obrađuju se, teoretski i praktično, fotonaponski sustavi za proizvodnju električne energije i solarni sustavi za proizvodnju tople vode;
2. Pametne zgrade – obrađuje se, teoretski i praktično, KNX (Europski standard) sustav za inteligentno stanovanje i pametne zgrade;
3. Mikrokontrolerski sustavi – obrađuju se, teoretski i praktično, mikrokontrolerski sustavi na bazi popularnog sustava Arduino;
4. Automatizacija – obrađuju se, teoretski i praktično, sustavi automatizacije u industriji i moderna industrijska mjerenja, sa primjenom programirljivih logičkih kontrolera (PLC-ova).
Na linku https://www.youtube.com/watch?v=_KK2amL8Ftg&feature=youtu.be može se pogledati kratak film o radu CENT-a.