Napomena

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/945

Terenska nastava prvih razreda gimnazije i ekonomske škole

24.05.2019.  -  Napisala  Iskra Petak

U četvrtak 23. 5. učenici 1.G1, 1.G2 i 1.E razreda, koji su uključeni u eksperimentalni program „Škola za život“, posjetili su Geo park i park prirode Papuk. Nastavu su organizirale profesorice Geografije: Dubravka Kutnjak, Marjana Šambar, Janja Žnidarić i Doroteja Harjać te profesorica Biologije, Martina Tušek. Ova terenska nastava omogućila je učenicima najcjelovitiji način učenja kroz integraciju teorijske osnove stečene u učionici, fizički doživljenih primjera pojava i procesa u prostoru te konkretnih vještina rada na terenu.

Prvo su posjetili lokalitet Rupnicu, prvi geološki spomenik prirode u Hrvatskoj. Uz specijalističko vođenje stručnog voditelja geologa po poučnoj stazi upoznali su se s pojmom stubastog lučenja vulkanskih stijena po čemu je Rupnica posebna, ali su čuli i zanimljivu priču o vulkanima svijeta.

Nakon toga krenuli su u Park šumu Jankovac. Tamo su, uz stručno vodstvo, obišli Jankovačka jezera, izvor potoka Jankovca, Maksimovu špilju i slap Skakavac te se upoznali s reljefom, hidrologijom, vegetacijom, florom i faunom, geologijom i poviješću ovog prostora.

Terenska nastava pokazala se kao zanimljiv način učenja. Prednost je takvog oblika učenja donošenje svježinu u način interpretacije nastavnih sadržaja, „opipljivost“ onoga o čemu se govori u učionici i mogućnost povezivanja teorijskog znanja s praktičnim primjerima iz života.

Doroteja Harjač

{gallery}945{/gallery}