Napomena

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/651

Predstavljen program Mirotvorac

19.03.2018.  -  Napisala  Iskra Petak

U ponedjeljak 12. ožujka za vrijeme 6. i 7. sata u Školi je gostovao humanitarac i mirotvorac, gospodin Marijan Gubina, predsjednik udruge „Auxilium“ iz Osijeka koji je svim našim učenicima prenio poruku mira i ljubavi.

Gospodin Gubina je kao desetogodišnji dječak zajedno sa svojom obitelji proživio najgore dane u zatočeništvu tijekom Domovinskog rata o čemu je i napisao autobiografski roman naziva 260 DANA kroz koji progovara o tragedijama koje su ga pratile, ali i o svojoj misiji da nakon svega toga oprosti te da o opraštanju i toleranciji poučava ljude, što je i program koji projekt 260 dana, odnosno program Mirotvorac koji je proizišao iz projekta, zagovara.

Predavanje je osmišljeno i podijeljeno u četiri dijela naslovljenih: Glad, Ljubav, Nasilje i Žrtvovanje, a ulomke iz romana su nam čitali Marta Strmečki, Simona Bunić, Živa Bajsić i Matej Đurin. Kroz pročitane ulomke i osvrte na njih, gospodin Gubina pozvao je učenike na potrebu zahvale za hranu koju imamo, ali i odgovornosti svakoga od nas za čovjeka u potrebi. Također je pozvao na potrebu iskazivanja ljubavi ne samo prema bližnjima, nego i prema svakom čovjeku, ne čekajući drugoga da učini prvi korak, nego da još danas svatko od nas preuzme inicijativu i iskaže ljubav jer sutra možda nećemo imati priliku. Govoreći o nasilju, poziva na potrebu promišljanja o načinima i posljedicama koje nanošenje uvreda u svakodnevnom životu ostavlja, makar se neke činile i bezazlenima. Konstatirao je kako život nije lak, no na nama je odluka hoćemo li bježati, opirati se i biti nasilni ili ćemo usprkos tome ojačati i hraniti dobro u sebi te to dobro prenositi na druge. U odlomku o žrtvovanju, gospodin Gubina je istaknuo primjere članova svoje obitelji koji su podmetali svoja leđa kako bi najmilije poštedjeli muke. Poziva učenike da ne dopuste mržnji da uđe u njihova srca te da ne dijele ljude po nacionalnom i vjerskom opredjeljenju, po boji koži i sličnim kriterijima nego jedina podjela neka bude na dobro i zlo. Važna je njegova poruka da postoje samo dvije vrste ljudi – oni dobri i oni zli – a samo o nama ovisi što ćemo postati.

Predavanje gospodina Marijana Gubine ostavilo je snažan dojam i na učenike i na nastavnike. Njegova misija mirotvorca, čovjeka koji je nakon svega što je proživio, odlučio zagovarati oprost i ljubav, nenasilje i toleranciju, odustajanje od mržnje i osvete kao začaranog kruga iz kojeg je teško izići, dragocjena je i poticajna.

{gallery}651{/gallery}