Napomena

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/517

Mirno more Teodore Peček

12.10.2017.  -  Napisala  Iskra Petak

Teodora Peček, učenica 4.G2 razreda ovog je rujna imala priliku biti dijelom najvećeg svjetskog dječjeg jedriličarskog i mirovnog projekta. Djeca i mladi iz 20 različitih zemalja okupljaju se jednom godišnje u  rujnu na velikom krstarenju hrvatskom obalom te uz druženje i igru uče kako odbaciti predrasude i vježbaju toleranciju.

Teodora je svoje doživljaje s jedriličarske flote odlučila podijeliti s nama:

Ove sam godine imala priliku sudjelovati u međunarodnoj floti projekta „Mirno more“ i iskusiti život na moru tijekom jednog tjedna. Na put prema Kaštel Gomilici krenuli smo 16.9. ujutro. Tamo smo se smjestili na dvije jedrilice i proveli prvu večer uz međusobno upoznavanje učenika, skipera, ko-skipera i profesorica.

Sljedeće smo jutro trebali isploviti prema Visu. Moja je jedrilica Goga isplovila i prošla dio puta do Visa kad nas je uhvatilo olujno nevrijeme s tučom. Zbog velikih valova polovica se posade osjećala vrlo loše pa smo promijenili smjer kretanja prema Milni na Braču gdje nas je već čekala druga jedrilica iz Varaždinske županije, Kurba mala. Ostatak dana iskoristili smo za razgled grada i druženje na našim jedrilicama.

U ponedjeljak ujutro plovili smo prema uvali Blaca, također na Braču. Ova plovidba nam se više sviđala jer je more bilo mirno pa je bilo vrlo lijepo i opuštajuće ploviti. Iz uvale Blaca krenuli smo do samostana Pustinja Blaca koji je bio značajan za obrazovanje velikog područja otoka kroz povijest. Nakon toga krenuli smo prema Starom Gradu na Hvaru. Usput smo se zaustavili u uvali Tiha gdje smo se kupali i družili uz pjesmu. U Starome Gradu smo večer proveli uz pjesmu, u čemu nam se pridružila i vesela grupa turista iz Češke.

Stari Grad razgledali smo u utorak ujutro. Najznačajnija znamenitost koju smo vidjeli bila je vila Petra Hektorovića. Nakon razgleda morali smo krenuti natrag prema Kaštel Gomilici. Tamo smo se navečer upoznali s posadama jedrilica iz Međimurske županije, Bosne i Hercegovine te Srbije. Svi zajedno otišli smo na plažu i vježbali izvedbu pjesme za nastup koji je bio sljedeći dan.

U srijedu ujutro svaka je jedrilica morala osmisliti i izraditi svoju zastavu. U marini Kaštela tada je bilo više od 90 jedrilica projekta „Mirno more“. Imali smo priliku sudjelovati u različitim radionicama i upoznati druge sudionike iz Austrije i Slovenije. Navečer smo sudjelovali na priredbi na kojoj smo kao jedna grupa nastupili zajedno sa sudionicima iz BiH i Srbije. Pjevali smo pjesmu Parnog valjka „Zastave“ jer, kao što pjesma pjeva, nad našim zastavama ljubav caruje.

U četvrtak su ujutro sve jedrilice iz flote „Mirnoga mora“ isplovile iz marine Kaštela i kod Trogira zajedno otvorila svoja jedra. Nakon zajedničke plovidbe uputili smo se prema otoku Braču. Zaustavili smo se u uvali Splitska gdje smo se kupali, a onda smo nastavili prema Pučišćima.

Sljedeće jutro razgledali smo Pučišća i posjetili Klesarsku školu. Tamo smo čuli nešto o povijesti škole i klesarstva te smo imali priliku vidjeti neke od najboljih učeničkih radova. Nakon razgleda bilo je vrijeme za povratak u Kaštel Gomilicu gdje nas je čekala večera organizirana za sve sudionike flote. Nakon večere nastavili smo druženje na našim jedrilicama. Bili smo pomalo tužni jer je to bilo naše zadnje druženje prije povratka.

Ovo nam je iskustvo svima bilo vrlo lijepo, ali nas je i naučilo toleranciji, razumijevanju, međusobnom poštovanju i suživotu s različitim ljudima. Upoznali smo mnogo divnih ljudi koji će nam sigurno ostati u lijepom sjećanju, kao i cijeli ovaj projekt.

{gallery}517{/gallery}