Edukacija "Mama i ja"

12.03.2024.  -  Napisala  Iskra Petak

Volonterke Mammae kluba Varaždin i ove su godine našim učenicima trećih razreda održale edukativno predavanje o prevenciji karcinoma dojke, a ujedno održale i edukaciju samopregleda dojki kako bi se na vrijeme uočile neželjene promjene. Učenici su mogli saznati kada bi bilo poželjno početi s poduzimanjem zaštitnih mjera ovisno o dobi, koje znakove promjena u tkivu treba tražiti, naučili su tri jednostavna postupka za samopregled  te su čuli koje sve metode otkrivanja promjena postoje. Dobili su i edukativne brošure kako bi na brigu o zdravlju i samopregledu podsjetili članove obitelji, a također su na pokaznim modelima mogli isprobati i uočiti promjene koje se javljaju u tkivu, a na koje treba pravovremeno reagirati kako bi šanse za izlječenje bile što veće. Budući da se rak dojke sve češće pojavljuje i u muškoj populaciji te jako brzo metastazira na okolne organe, predavanje je bilo korisno i potrebno kako bismo se osvjestili da pravodobnom rekcijom možemo puno učiniti za svoje, kao i za zdravlje svojih bližnjih. Ono što je važno naglasiti, a što su učenici također mogli čuti, jest činjenica da je rak dojke gotovo u potpunosti izlječiv ukoliko ga se na vrijeme otkrije!