Predavanje dr.Borisa Becka za učenike Srednje škole Ivanec

26.10.2022.  -  Napisala  Iskra Petak

Učenicima Srednje škole Ivanec, u sklopu projekta KAMP, održano je predavanje o lažima na internetu. Profesor Boris Beck, novinar, publicist i književnik, najprije je prikazao kratak i zanimljiv film Nuklearni blizanci realiziran u produkciji Centra za kulturu grada Korčule. Film je prvi put prikazan na radionici dokumentarnog i eksperimentalnog filma u trajanju od 7. do 10. travnja 2022. pa su učenici Srednje škole Ivanec bili prvi koji su ga vidjeli izvan grada Korčule. Nakon projekcije dr.Beck analizirao je film na način da je postavljao učenicima pitanja čiji su odgovori vodili do konačne spoznaje da je sve što je u filmu rečeno vrlo vješto prezentirana laž. Svrha filma bila je pokazati način na koji suvremeni mediji mogu uspješno plasirati laž koja izgleda uvjerljivo i na taj način manipulirati gledateljima.

Nakon razgovora o filmu, dr.Beck govorio je o retorici laži argumentirajući tvrdnje primjerima iz daleke i bliske prošlosti. Predavanje je zaokruženo temom o čitanju i pismenosti u digitalnom dobu što je, zbog aktualnosti i važnosti, učenicima bilo blisko, korisno i zanimljivo.

Matilda Kramar, prof.

viber slika 2022 10 24 12 58 52 965