Jarilike - prisustvovali smo premijeri prvog ivanečkog dugometražnog filma!

28.04.2016.  -  Napisala  Iskra Petak

U petak 15. travnja premijerno je za učenike Srednje škole Ivanec  prikazan prvi ivanečki dugometražni igrani film Jarilike.  Učenici i nastavnici popunili su školski amfiteatar kako bi vidjeli uradak i pružili podršku svojim školskim kolegama koji su napravili ovaj film. Redatelj filma i direktor fotografije je Luka Friščić (učenik 4.g2), koji ujedno potpisuje i produkcijski dizajn i dizajn kostima, scenarij je napisao njegov brat Marko Friščić, a u glavnim ulogama nastupaju Karlo Sever, Ela Ivanek, Jakov Milas, Josip Jakopec i Petar Radošević. Uz redatelja Luku, koji je ujedno i jedan od glumaca te već spomenutih Ele i Jakova, u filmu su glumili još mnogi učenici naše škole: Tibor Friščić, Barbara Petrinjak, Kristijano Roginek te bivši učenici Josip Jakopec i Dario Uršulin. Film je snimljen prema istoimenom romanu mladog autora Matije Severa iz Ivanca, također bivšeg učenika Srednje škole Ivanec.

Radnja filma smještena je u doba slavenske kulture i njenih prvih dodira s kršćanstvom, a u nju su, među ostalim, utkani i staroslavenski mitovi i božanstva (Perun, Veles, spominje se i Jarilo) te cijela galerija mitoloških bića – dobrih i zlih šumski vila i vilenjaka, vukodlaka, vampira i drugih čarobnih bića.

P1018505 P1018508 P1018511 P1018512 P1018513 P1018514

Pročitano 2089 puta